Smartfon Sony Xperia Z5 Premium to pierwszy telefon, który korzysta z tej samej niebotycznej rozdzielczości ekranu, co niektóre z najdroższych telewizorów.

Czym jest 4K

Smartfon z 4K wydaje się być nieuniknionym kierunkiem ewolucji w branży, ponieważ producenci wciąż ulepszają wydajność zmniejszonych komponentów wewnętrznych, takich jak czujniki aparatu i procesory obliczeniowe. Producenci telefonów, którzy wdrażają najnowsze rozwiązania, wabią kupujących twierdzeniami o wyższości swoich produktów. Sony jako pierwszy z wyświetlaczem 4K prawdopodobnie zyska wiarygodność wśród niektórych użytkowników i zachęci innych producentów telefonów do wprowadzenia własnych telefonów 4K.

Specyfikacja Sony Xperia Z5 Premium na tle konkurencji

Dla zagorzałych miłośników wielkoekranowego, postępu, rozdzielczość 4K na telefonie jest prawdopodobnie postrzegana jako następny krok. 4K określa ekran z czterokrotnie większą liczbą pikseli niż standardowe ekrany HDTV i telefonów, które mają rozdzielczość 1080p. Piksel to blok światła, który stanowi najmniejszą jednostkę koloru białego lub koloru na wyświetlaczu. Pomyśl o pikselu jak o cegle w ścianie, którą jest ekran. „Ściana” 4K ma 3840 cegieł w górnym rzędzie, w porównaniu do 1920 cegieł na jeden rząd ściany 1080p, a rozdzielczość 4K ma dwa razy więcej rzędów. Pomimo tych wszystkich dodatkowych cegieł w ścianie 4K, jednak każdy z nich jest tak mały, że dla większości widzów z normalnym widzeniem 20/20 przy większości normalnych odległości oglądania nie tworzą one ostrzejszego muralu.

Powiększ obraz

Oprócz samego rozmiaru, największą różnicą między telefonem a ekranem telewizora jest to, że zazwyczaj oglądasz telefony z dużo bliższej odległości. Zawsze możesz przyłożyć telefon do twarzy, aby przyjrzeć się drobnym szczegółom, a gdy to zrobisz, wyższa rozdzielczość daje realne korzyści. Przeanalizowaliśmy telefony o rozdzielczości 2K (2560x1 440 pikseli), takie jak 5,1-calowy Samsung Galaxy S6, w porównaniu z 5-calowymi ekranami innych telefonów z niższymi wyświetlaczami o rozdzielczości 1,920 x 1,080 pikseli. Nawet porównując te same obrazy o wysokiej rozdzielczości z dużym zakresem kontrastu na dwóch telefonach, często trzeba zwracać uwagę na drobne różnice w ostrości i wyrazistości między nimi. Nawet jeśli przyjrzymy się bardzo uważnie urządzeniu z dużym ekranem, takim jak 5,7-calowy Samsung Galaxy Note 4 (który ma ekran o rozdzielczości 2560 x 440 pikseli), prawie niemożliwe jest zobaczenie podstawowej struktury pikseli telefonu.

Ile pikseli wystarczy?

Kiedy mówimy o rozdzielczościach ekranu i widzimy strukturę pikseli, tak naprawdę mówimy o tym, ile pikseli jest wciśniętych w każdy cal ekranu. Albo, wracając do powyższej analogii, ile cegieł tworzy ścianę o określonej wielkości. Im więcej pikseli przypada na cal, tym bardziej szczegółowy może być obraz. Nazywamy to gęstością pikseli.

Co z żywotnością baterii?

Chociaż Sony obiecuje taką samą „dwudniową żywotność baterii”, co ostatnie modele Xperii, to pojawiają się tu wątpliwości. Wszystkie te dodatkowe piksele wymagają zasilania, co może wpłynąć na żywotność baterii. Z naszego doświadczenia z ekranami o różnych rozmiarach wynika, że więcej pikseli jest bardziej obciążających dla procesora i baterii, ponieważ - wracając do naszej analogii ściennej / ściennej - wypełniasz więcej cegieł w tym samym czasie, aby uzyskać bardziej szczegółowy wizerunek.