Są użytkownicy, dla których jakość dźwięku smartfona jest zupełnie nieistotna, bo nie słuchają muzyki ze smartfona. Jednak zdecydowana większość użytkowników słucha muzyki i dla wielu z nich, bardzo ważne jest, aby reprodukcja dźwięku była wysokiej jakości.

Skąd możesz wiedzieć z góry, jak wysokiej jakości będzie dźwięk smartfona? Jest tylko jeden sposób, który nam powie o jakości dźwięku - obecność dedykowanego układu audio w smartfonie. Jednak jest to dość rzadkie. Nie możemy jednak powiedzieć, że smartfony bez dedykowanego układu audio nie nadają się do słuchania muzyki. Wiele z nich brzmi całkiem przyzwoicie, a nawet dobrze. Dodatkowo, jeśli planujesz słuchać muzyki bezprzewodowo, to liczy się tylko obecność obsługi kodeków audio aptX (jeszcze lepiej - aptX HD lub LDAC) i obecność tego wsparcia w słuchawkach. D odsłuchu na przewodzie dla smartfonów bez wyjścia audio jest doskonałe wyjście - zewnętrzny ultrakompaktowy wzmacniacz DAC, taki jak xDuoo Link lub Meizu Hi-Fi Audio: znacznie poprawią i poprawią dźwięk dowolnego smartfona. Jedyną rzeczą jest to, że wysoce pożądane jest użycie odtwarzacza audio, który może wyprowadzać dźwięk bezpośrednio do Type-C bez konwertowania go w smartfonie, na przykład USB Audio Player.

Co, jednak jeśli nie chcesz eksperymentować, ale po prostu kupić gotowy telefon do słuchania muzyki? Cóż, jeśli nie bawić z adapterami do wzmacniaczy lub po prostu adapterami, sprawdź, czy wybrany przez ciebie smartfon ma wyjście audio. Wiele nowoczesnych smartfonów ich nie ma. Smartfony ułatwiają pobieranie i przesyłanie strumieniowe najnowszego dźwięku z Internetu i pozwalają większej części świata cieszyć się muzyką. Jednak do niedawna większość smartfonów miała bardzo prosty przetwornik cyfrowo-analogowy lub cyfrowy konwerter analogowy, co skutkowało niską jakością dźwięku i brakiem wsparcia dla wysokiej klasy słuchawek. Obecna generacja smartfonów powoli nadrabia zaległości i zaczęła oferować wysokiej jakości przetworniki cyfrowo-analogowe i wzmacniacze, a także obsługę wbudowanych głośników stereo.

Dobrą informacją jest, to gdy urządzenie ma wbudowany 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy 384 kHz. Dźwięk w smartfonach jest dostrojony przez AKG w celu uzyskania optymalnych niskich i wysokich tonów. Urządzenie jest również wyposażone w głośniki stereo, które są głośne i obsługują Dolby Atmos, zapewniając prawdziwy dźwięk przestrzenny. Bluetooth 5.0 i aptX HD, umożliwiają strumieniowe przesyłanie dźwięku w wysokiej rozdzielczości. Niekiedy urządzenie jest również wyposażone w dźwięk DTS: X 3D i dostrajanie dźwięku Meridian, aby poszerzyć pole dźwiękowe. Oprócz specyfikacji audio urządzenie jest zasilane przez chipset Qualcomm Snapdragon 855. W takim przypadku głośniki stereo zapewniają głośny i czysty dźwięk. Choć niewiele smartfonów na rynku, nadal ma gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, to takie rozwiązanie jest korzystną opcją dla chcących słuchać muzyki przez telefon. Obsługa przetwornika cyfrowo-analogowego 24-bit / 192 kHz dla obsługi nieskompresowanego dźwięku, choć jest rzadką cechą nowoczesnych smartfonów, to zdecydowanie zwiększa ich możliwości w tym zakresie.


Podobne Artykuły