Trudno jest wyobrazić sobie współczesne życie bez smartfona, ale niekoniecznie musi to być drogi model tego urządzenia. Nawet wśród budżetowych smartfonów są przyzwoite modele, które spełnią nasze oczekiwania.

Wybierz ekran z matrycą IPS i rozdzielczością Full HD

Jedną z cech, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest jakość ekranu. Dobry ekran nie zniekształca obrazu. Za jakość obrazu odpowiada matryca. Na nowoczesnych smartfonach można znaleźć trzy rodzaje matryc: TN, IPS i OLED. Ta ostatnia z reguły jest instalowany w drogich modelach flagowych. Matryca TN jest instalowana w modelach budżetowych, a ostatnio jest coraz rzadziej używana. Nie odwzorowuje dokładnie kolorów i ogranicza kąty widzenia. Większość smartfonów jest wyposażona w matrycę IPS. Można to zobaczyć zarówno na tanich, jak i drogich modelach. IPS dokładnie odwzorowuje kolory, nie zniekształca obrazu i nie ogranicza kątów widzenia. Należy również zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Jest obliczana w pikselach. Optymalna rozdzielczość dla smartfona z matrycą IPS to 1920 × 1080 pikseli, czyli Full HD. Istnieje wiele niedrogich modeli z dobrym ekranem. Wśród nich na przykład Nokia 5.1, OPPO A5 i INOI 5i Pro z ultracienkim ekranem.

Poszukaj smartfona, który wygodnie leży w dłoni

Ponieważ większość smartfonów to właściwie sam ekran, to jego rozmiar decyduje o wielkości samego urządzenia. Obecnie najpopularniejsze ekrany to 5 i 5,5 ″ i proporcje 18: 9. Te smartfony trudno jest zmieścić w kieszeni, ale mają duży wyświetlacz i wygodnie mieszczą się w dłoni. Istnieją modele o przekątnej 4 ". Są lekkie i kompaktowe, z łatwością można je włożyć do kieszeni lub małej torebki, ale nie są zbyt wygodne w pracy przez długi czas. Każdy ma własne preferencje co do wielkości smartfona, ale w każdym przypadku gadżet powinien wygodnie leżeć w dłoni. Jeśli chcesz, możesz kupić bardzo mały smartfon. Na przykład INOI 1 Lite z 4-calowym ekranem, który wygodnie mieści się w kieszeni. Vivo Y55S 5,2 ″ i Honor 7A 5,45 ″ są wygodne w obsłudze, a modele są dość kompaktowe (wyśrodkowane). OPPO A5 o przekątnej 6,2 cala przypadną do gustu fanom dużych ekranów (po prawej)

Preferuj urządzenia na Androida

Najpopularniejsze obecnie systemy operacyjne to iOS i Android. iOS to produkt Apple, więc można go znaleźć tylko na iPhone'ach, które są dość drogie. Android jest bardziej popularną platformą. Można tu znaleźć zarówno drogie, jak i bardzo budżetowe modele. Najnowsza wersja Androida pojawiła się w 2019 roku i nosi nazwę 10Q. Wcześniej był Android 9.0 Pie i Android 8.0 / 8.1 Oreo. Najlepiej wybrać model z wersją Androida nie starszą niż 8.0 Oreo, ponieważ poprzednie wersje stopniowo przestają wspierać najnowsze aktualizacje. Niektóre niedrogie smartfony są wyposażone w system operacyjny Android Go. To zoptymalizowana wersja Androida 8.0 i Androida 8.1 Oreo dla tanich smartfonów z maksymalnie 1 GB pamięci RAM. Android Go zajmuje połowę miejsca w pamięci, co zwiększa szybkość działania smartfona.

Wybierz smartfon z maksymalną możliwą pojemnością pamięci

Smartfony mają dwa rodzaje pamięci - operacyjną i wbudowaną. Pierwsza odpowiada za wydajność urządzenia, druga za długotrwałe przechowywanie plików i informacji. Im więcej pamięci, tym wygodniejsza będzie praca z urządzeniem.