Fajny aparat w smartfonie to narzędzie do tworzenia zdjęć, ale nie gwarancja ich doskonałości.

Przetrzyj obiektyw smartfona przed każdym wykonaniem zdjęcia

Przednia soczewka zatłuszczona i poplamiona palcami to przepis na zamglone i nieostre zdjęcia. Problem można rozwiązać w prosty sposób: zanim zaczniesz robić zdjęcia, wystarczy delikatnie przetrzeć aparat smartfona miękką szmatką. Jeszcze lepiej, jeśli masz specjalną ściereczkę z mikrofibry do czyszczenia okularów lub soczewek.

Mocno trzymaj smartfon i nie spiesz się

Fotografując smartfonem, nie spiesz się. Im spokojniej i bardziej rozważnie zrobisz zdjęcie, tym lepszy będzie wynik. Lustrzanka z pełną stabilizacją będzie w stanie załagodzić konsekwencje nagłych ruchów ręki, smartfon - najprawdopodobniej nie. Dlatego bardzo ważne jest, aby najpierw zrozumieć, co tak naprawdę chcesz sfotografować. Następnie stań równo i mocno w wybranym punkcie. Trzymaj smartfon pewnie. Pamiętaj, aby zrobić to obiema rękami. Im mniej niepotrzebnych ruchów, tym ostrzejsze i lepsze będzie gotowe zdjęcie.

Zrób kilka zdjęć i sprawdź wynik

Możesz zrobić kilka ujęć tego samego zdjęcia. Na szczęście czasy filmów już dawno minęły - wadliwy materiał można po prostu usunąć. I nie zapomnij spojrzeć na gotowe zdjęcia przy maksymalnym powiększeniu zaraz po wykonaniu. Możesz tak zobaczyć błędy systemu autofokusa i natychmiast wykonać zdjęcie ponownie, uzyskując akceptowalny wynik.

Rozważ oświetlenie

Oświetlenie dla każdego fotografa, także mobilnego, jest najważniejsze. Im więcej światła, tym lepiej. Jeśli chcesz robić dobre portrety powinieneś wyjść z ciemnego pokoju na ulicę lub przynajmniej podejść do okna. W takim przypadku okno musi znajdować się za fotografem, a nie fotografowanymi osobami, w przeciwnym razie ich twarze będą czarne. W żadnym wypadku nie przegap - cennych minut przed zachodem i wschodem słońca, a także bezpośrednio po nich. W takich momentach jasność jest z grubsza porównywalna z jasnością wszystkich innych obiektów. W efekcie w kadrze widzimy miękkie przejścia między jasnymi i jasnymi obszarami, ciepłe kolory i pięknie podkreślone reliefy krajobrazów.

Rób zdjęcia z niestandardowych kątów

Każdy z nas widzi świat z wysokości wzrostu człowieka, dlatego tak efektownie prezentują się ujęcia z niestandardowych kątów. Sfotografuj krajobraz przez szczelinę w ładnym ogrodzeniu, podnieś aparat wysoko nad głowę lub opuść obiektyw do poziomu podłogi. Te proste kroki pomogą ci pokazać pozornie powszechne ujęcia z zupełnie nowej perspektywy.

Opanuj ręczne ustawienia aparatu swojego smartfona

Na wielu smartfonach, podobnie jak w aparatach, można również dostosować ekspozycję, ustawić czas otwarcia migawki, ISO i balans bieli. Za pierwszym razem takie rzeczy brzmią, jakby były bardzo skomplikowane, ale tak naprawdę nie ma tu nic trudnego. Gdy już to wszystko zrozumiesz, możesz uzyskać znacznie lepsze rezultaty z aparatu mobilnego podczas fotografowania w ciemności lub w trudnych warunkach oświetleniowych. Tam, gdzie automatyzacja zawodzi, zrobisz wszystko samodzielnie.